3-Ways-Of-Concept-Testing-Your-Business-Idea

“Peki Öyleyse Sonra?” Sorusuyla Girişim Fikrinizi Bulun

İyi bir iş fikrini yakalamak hiç de kolay değildir.

Hatırlarsanız daha önceki bir yazımızda tam size girişim fikrini bulmak için kullanabileceğiniz bir yöntemden bahsetmiştik.

Bugün ise sizi pazardaki fırsatları tanımlamak için üzerine kafa yorabileceğiniz basit ama zeki bir soru ile tanıştırmak istiyoruz: “Peki öyleyse sonra?”Bu sorunun cevabını pazarda bir eğilim tespit ettiğiniz ve bu eğilimin sonuçlarını merak ettiğiniz zaman düşünmelisiniz.

Buyrun size bir örnek.

Diyelim ki yakaladığınız pazar eğilimi şu olsun: “Yakın gelecekte herkesin kamerası olan akıllı bir telefonu olacak ve internete kolayca erişecek.”

Peki öyleyse sonra?

“İnsanlar fotoğraflarını cep telefonları ile çekip kolayca arkadaşları ile paylaşmak isteyecekler.”

Ben ne yapmalıyım?

“İnsanların fotoğraflarını kolayca yükleyebilecekleri ve sosyal medya ile paylaşabilecekleri, başkalarının fotoğraflarını görebilecekleri ve yorumlayacakları bir aplikasyon yaratmalıyım.”

Tahmin edeceğiniz gibi bu aplikasyon çoktan geliştirildi: Instagram

Ama moralinizi bozmayın daha üzerinde kafa yorabileceğiniz pek çok “Peki öyleyse sonra?” eğilimi var. Hadi bakalım iş başına sevgili girişimciler.

 

Yararlanılan Kaynak: The Art of the Start 2.0: The Time-Tested, Battle-Hardened Guide for Anyone Starting Anything / Guy Kawasaki