Mascara de gas.

Zehirli İnsanlarla Başa Çıkmanın 12 Yolu

Zehirli insanlar mantığa karşı gelirler. Bazıları etrafındakiler üzerindeki olumsuz etkinin farkında değildir, bazıları ise kaos yaratmaktan ve insanların damarına basmaktan tatmin oluyor gibi görünürler. Her iki şekilde de, gereksiz karmaşa, mücadele ve en kötüsü de stres yaratırlar.

Uzun zamandır yapılan araştırmalar stresin beyin üzerinde uzun süreli, olumsuz etkileri olduğunu gösteriyor. Sadece bir kaç gün boyunca strese maruz kalmanın bile – beynin muhakeme yapma ve hafızadan sorumlu önemli bir bölgesi olan – hipokampüstaki nöronların etkinliğini kötü açıdan etkileyebilir. Haftalarca stres altında kalmak ise (beyin hücrelerinin birbirleri ile iletişim kurmak için kullandığı küçük “kollar” olan) nöron dendritleri üzerinde geri döndürülemez zarara neden olabilir ve aylarca strese maruz kalmak ise nöronları temelli olarak yok edebilir. Stres, başarınız için korkunç bir tehdit haline gelebilir – stres kontrol dışına çıktığında beyniniz ve performansınız zarara uğrar.

Almanya Friedrich Schiller Üniversitesi, Biyolojik ve Klinik Psikoloji Departmanı tarafından kısa süre önce yapılan araştırmada, güçlü olumsuz duygulara neden olan uyarıcılara maruz kalmanın – ki bu zehirli insanlara maruz kalmakla aynı şeydir – araştırmadaki deneklerin beyinlerinin çok fazla stres tepkisi vermesine neden olduğu bulundu. Bu ister olumsuzluk, acımasızlık, kurban sendromu ya da sadece çılgınlık olsun, zehirli insanlar beyninizin her ne olursa olsun kaçınılması gerekecek şekilde stresli bir hale gelmesine neden olur.

Duygularınızı yönetebilmenin ve stres altında sakin kalabilmenin performansınız ile doğrudan bağlantısı vardır. TalentSmart olarak bir milyondan fazla kişi ile bir araştırma yaptık ve en yüksek performansı gösteren kişilerin %90’ının, sakin ve kontrol sahibi kalabilmek için stres altındayken duygularını yönetmek konusunda yetenekli kişiler olduğunu bulduk. Bu kişilerin sahip olduğu en önemli yeteneklerinden biri de zehirli insanları etkisiz hale getirebilmeleridir.

En yüksek performans gösteren kişilerin, zehirli insanları uzakta tutmak için iyice biledikleri başa çıkma stratejileri vardır.

Zehirli insanlarla başa çıkmak konusunda başarılı insanların kullandıkları pek çok etkili strateji ile karşılaşsam da, size aşağıda sunduklarım bunların arasındaki en iyi on iki tanesi. Zehirli insanlarla etkili bir şekilde baş edebilmek için başarabildiklerinizi kontrol edebilmenize ve kontrol edemediklerinizi yok etmenize olanak sağlayacak geniş kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyacınız var. Önemli olan başka bir şey de, aslında farkınızda olmadığınız kadar kontrol sahibi olduğunuzu hatırlamaktır.

 1. Limitler koyarlar (Özellikle de şikayet eden kişilere karşı)

Şikayetçiler ve olumsuz insanlar kötü haber anlamına gelir çünkü kendi problemleri içinde debelenirler ve çözümlere odaklanmayı başaramazlar. Kendilerini daha iyi hissedebilmek için diğer insanların da kendilerine acıdıkları bu duruma katılmalarını isterler. İnsanlar genellikle şikayetçileri dinlerken kendilerini baskı altında hissederler çünkü duygusuz ya da kaba gibi görünmek istemezler, ancak dert ortağı olmakla onların olumsuz duygu girdabına çekilmek arasında çok önemli bir fark vardır.

Bundan ancak limit koyarak ve gerekli olduğunda kendinizi uzaklaştırarak kaçınabilirsiniz. Şu şekilde düşünün: size şikayet eden kişi sigara içiyor olsaydı, tüm akşam üzerini onlarla oturup sigara dumanlarını soluyarak geçirir miydiniz? Aranıza bir mesafe koyardınız ve şikayetçilerle karşılaştığınızda da aynı şeyi yapmalısınız. Limit koymanın harika bir yolu ise, şikayetçilere bu problemi nasıl çözmeyi planladıklarını sormaktır. Ya susacaklar ya da konuşmayı verimli bir tarafa yönlendireceklerdir.

 1. Savaş sırasında pes etmezler.

Başarılı insanlar, özellikle de düşmanınız zehirli bir bireyse, bir gün daha savaşabilmek için hayatta kalmanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Bunun aksine, kontrolsüz duygular sizin topuklarınızı toprağa gömmenize ve sizi fazlasıyla yaralanmış halde bırakacak bir şekilde savaşmanıza neden olur. Duygularınızı okuduğunuz ve bunlara tepki verdiğinizde, yapacağınız savaşları akıllıca seçebilir ve doğru zaman geldiğinde saldırı karşısında pes etmemeyi başarırsınız.

 1. Zehirli insanların üstesinden gelirler.

Zehirli insanlar sizi delirtir çünkü davranışları son derecede mantık dışıdır. Yanlış anlamayın; davranışları gerçekten mantık dışındadır. O zaman neden onlara duygularınızla tepki verip, karmaşanın içine çekileceksiniz?

Bir kişi ne kadar mantıksız ve yoldan çıkmışsa, onların tuzaklarından uzaklaşmak o kadar kolay olmalıdır. Onları kendi oyunlarıyla yenmeye çalışmaktan vaz geçin. Duygusal olarak onlardan uzaklaşın ve onlarla olan etkileşiminize bilimsel bir projeymiş gibi (ya da böyle demeyi tercih ederseniz onların psikiyatristleriymişsiniz gibi) yaklaşın. Onların duygusal kaosuna bir tepki vermek zorunda değilsiniz – sadece gerçeklerle ilgilenin.

 1. Duyguları hakkındaki farkındalıklarını korurlar.

Duygusal mesafenizi korumak için farkındalık gerekir. Bunun ne zaman olduğunu fark edemezseniz birinin damarına basmasını engelleyemezsiniz. Ve bazen kendinizi, yeniden grup oluşturmak ve ilerlemek için en iyi yolu seçmeniz gereken durumlar içinde bulursunuz. Bunda bir sorun yok ve bunu yapmak için kendinize zaman ayırmaktan korkmayın.

Şu şekilde düşünün – yolda yürürken akli dengesi bozuk biri size yanaşır ve John F. Kennedy olduğunu söylerse, muhtemelen onu düzeltmeye çalışmazsınız. Bu nedenle de iş arkadaşlarınızdan birinin buna benzer yoldan çıkmış bir düşünme tarzı varsa, en iyisi gülümsemek ve başınızda onaylamak olacaktır. Eğer onların düşünme şekillerini düzeltmek zorunda kalacaksanız, bunu yapmak için en iyi yolu planlayın.

 1. Sınırlarını çizerler.

Bu, insanların çoğunun kendilerini küçümseme eğilimi gösterdikleri bir alandır. Biri ile yaşadıkları ya da birlikte çalıştıkları için, bu karmaşayı kontrol etmenin hiç bir yolu olmadığını hissederler. Gerçekten bu kadar uzak bir şey olamaz. Ve bir kere bir insanla baş etmenin yolunu bulduktan sonra, onların davranışlarını daha kestirilebilir ve anlaşılması daha kolay bulmaya başlayacaksınız. Bu da sizin ne zaman onlara tahammül etmeniz ve ne zaman etmemeniz gerektiği konusunda mantıklı düşünmeye başlamanıza yol açacak. Örneğin, bir ekibin içinde belirli bir proje üzerinde biriyle yakın çalışıyor olsanız da, bu o kişiyle ekibinizin diğer üyeleriyle olduğu kadar yakın bir birebir etkileşim içinde olmanız gerektiği anlamına gelmez.

Sınırlarınızı belirleyebilirsiniz ancak bunu bilinçli ve proaktif olarak yapmanız gerekir. Eğer işlerin doğal akışına göre ilerlemesine izin verirseniz, devamlı olarak kendinizi zorlu konuşmalara karışmış bulursunuz. Eğer sınırlarınızı belirler ve zorlu bir insanla ne zaman ve nerede meşgul olacağınıza karar verirseniz, bu karmaşanın çoğunu kontrol edebilirsiniz. Buradaki tek zorlayıcı nokta, savunduklarınızı sürdürmek ve bu kişi sınırlarınıza tecavüz etmeye çalıştığında, ki çalışacaktır, onlara sahip çıkmaktır.

 1. Kimsenin neşelerini kısıtlamasına izin vermezler.

Mutluluk ve tatmin hissiyatınız, diğer insanların düşüncelerinden kaynaklanıyorsa, artık kendi mutluluğunuzun efendisi siz değilsiniz demektir. Duygusal zekaları yüksek insanlar yaptıkları bir şeyden ötürü mutlu olduklarında, herhangi birinin düşüncelerinin ve art niyetli yorumlarının bu mutluluğu ellerinden almasına izin vermezler.

Başka insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü konusundaki tepkilerinizi tamamen kapatmanız imkansız olmasına rağmen, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak zorunda değilsiniz ve her zaman için insanların fikirlerini ihtiyatla yaklaşabilirsiniz. Bu şekilde, zehirli insanlar her ne düşünüyor ya da yapıyor olurlarsa olsunlar, kendinize verdiğiniz değer içinizden gelecektir. Herhangi bir anda insanlar sizin için her ne düşünüyor olurlarsa olsunlar, kesin olan tek bir şey var – siz hiç bir zaman onların söylediği kadar iyi ya da kötü değilsiniz.

 1. Problemlere değil – sadece çözümlere odaklanırlar.

Odaklandığınız şey duygusal durumunuzu belirler. Kafanızı karşı karşıya olduğunuz problemlere taktığınızda, olumsuz duygular ve stres yaratıp, bunu devam ettirirsiniz. Kendinizi ve içinde bulunduğunuz koşulları daha iyi hale getirmeye odaklandığınızda, olumlu duygular yaratan ve stresi azaltan bir tür kişisel fayda yaratmış olursunuz.

Söz konusu zehirli insanlar olduğunda, onların ne kadar çılgın ve zor insanlar olduğuna odaklanmak sizin üzerinizde güç sahibi olmalarına neden olur. Karşınızdaki o zorlu insanın ne kadar sorunlu olduğunu düşünmeyi bırakın ve onlarla nasıl baş edeceğinize odaklanın. Bu, kontrolü size vererek daha etkili hale getirir ve bu insanlarla etkileşim içindeyken daha az stres yaşamanızı sağlar.

Duygusal zekaları yüksek insanlar kolaylıkla ve kısa sürede affederler ancak bu unuttukları anlamına gelmez. Affetmek, ilerleyebilmeniz için gerçekleşmiş olan bir şeyleri bırakmak anlamına gelir. Bu, size yanlış yapan birine bir şans daha vereceğiniz anlamına gelmez. Başarılı insanlar başkalarının hataları yüzünden gereksiz bir şekilde açmaza sürüklenmek istemezler, bu nedenle de bu hataları hızla bırakır ve gelecekte zarar görmemek için kendilerini korurken savunmacı davranırlar.

 1. Kendileriyle olumsuz konuşmalar yapmazlar.

Bazen başka insanların olumsuzluğunu kendinize katarsınız. Birinin size davranış şekli hakkında kendinizi kötü hissetmenizde bir sorun yoktur ancak kendi kendinizle yaptığınız konuşmalar (duygularınız hakkındaki düşünceleriniz) ya bu olumsuzluğu şiddetlendirir ya da bunları atlatmanıza yardımcı olur.

Kendinizle olumsuz konuşmalar yapmak gerçekçi değildir, gerekli değildir ve başarısızlığa neden olan bir şeydir. Sizi içinden çıkılması zor, sizi aşağı çeken bir girdabın içine gönderir. Her ne olursa olsun, kendi kendinizle olumsuz konuşmaktan kaçınmanız gerekir.

 1. Kafein alımını sınırlarlar.

Kafein içmek adrenalin algılanmasını tetikler. Adrenalin “savaş-ya da-kaç” tepkisinin kaynağı, sizin ayağa kalkıp savaşmanızı ya da bir tehditle karşılaştığınızda dönüp kaçmanızı sağlayan hayatta kalma mekanizmasıdır. Savaş-ya da-kaç mekanizması, daha hızlı tepki verebilmek adına mantıklı düşünmeyi kenara iter. Bir ayı sizin peşinizdeyken bu harika olabilir ancak koridorda sinirli bir çalışma arkadaşınızla karşılaşıp, şaşırdığınız zaman o kadar da işinize yaramayabilir.

 1. Düzgün uyurlar.

Yıllardır bunu ölümüne savunuyorum ve duygusal zekanızı artırmak ve stres seviyenizi yönetmek konusunda uykunun önemini yeterince anlatmam mümkün değil. Uyuduğunuz zaman beyniniz gerçek anlamda şarj olur, uyandığınızda tetikte ve zihninizin açık olması için gün boyunca yaşadığınız şeylerin üzerinden geçer, onları depolar ya da bir kenara kaldırır (ki bunlar da rüyalara neden olur). Öz kontrolünüzün, dikkatinizin ve hafızanızın seviyesi, yeterince – ya da doğru şekilde – uyumadığınızda düşer. Uyku eksikliği, ortada stres yaratacak bir etmen olmasa bile kendiliğinden stres hormonlarını yükseltir.

İyi bir gece uykusu zehirli insanlara karşı olan yaklaşımınızda sizi daha pozitif, yaratıcı ve proaktif yaparak, onlarla daha etkili bir şekilde baş etmenizi sağlar.

 1. Destek sistemlerini kullanırlar.

Her şey ile kendi başınıza mücadele etme girişiminde bulunmak oldukça cezbedici olsa da, tamamen yararsız bir şeydir. Zehirli insanlarla baş etmek için, onlara yaklaşımınızdaki güçsüzlüklerin farkında olmanız gerekir. Zorlayıcı bir insan hakkında bakış açısı kazanmak için destek sisteminizden faydalanmanız gerekir.

Herkesin işte ya da iş dışında ekiplerinde olan, onları destekleyen ve zor bir durumdan en iyi şekilde çıkmalarına yardımcı olmaya hazır birileri vardır. Hayatınızdaki bu bireyleri belirleyin ve ihtiyacınız olduğunda bu insanların sezgilerini ve desteklerini almak için çaba harcayın. Durumu anlatmak kadar basit bir şey bile yeni bir bakış açısı geliştirmenize neden olabilir. Çoğu zaman başka insanlar sizin göremediğiniz bir çözümü görebilirler çünkü genellikle duruma sizin kadar duygusal olarak bakmazlar.

Her şeyi bir araya toplarsak

Bu sistemin parlak bir şekilde çalışması için, bazı testlerden geçmeniz gerekiyor. Çoğu zaman, kendinizi sorunlu insanlarla yaptığınız hassas etkileşimlerce test edilirken bulacaksınız. Neyse ki, beynin esnekliği yeni davranışları hayatınıza uygularken, başarısız olduğunuzda bile biçimlenip değişmenize olanak sağlar. Zorlu insanlarla baş ederken, bu sağlıklı, stresten kurtarıcı teknikleri kullanmak, stresle daha etkili bir şekilde yönetmeniz ve stresin zararlı etkilerini azaltmanız konusunda beyninizi eğitecektir.

Kaynak: http://www.entrepreneur.com/article/243913